CEB Member :

Mr. Yukiya Amano

Organization :

Position :

Director-General

Appointment :

By IAEA Board of Governors, approved by IAEA General Conference

1st term :

Dec.2009 – Nov.2013

2nd term :

Dec.2013 – Nov.2017

Mr. Yukiya Amano is the Director General of the International Atomic Energy Agency. The IAEA is an intergovernmental organization based in Vienna and is the global center for cooperation in nuclear applications, energy, science and technology. Established in 1957 as the world´s "Atoms for Peace" under the aegis of the United Nations family, the Agency works with its Member States and partners to promote safe, secure and peaceful nuclear technologies.

Mr. Amano served as Chair of the Agency´s Board of Governors from September 2005 to September 2006 and then served as Japan´s Resident Representative to the agency until his selection as Director General in July 2009. He assumed his duties as IAEA Director General on 1 December 2009. He has extensive experience in disarmament and non-proliferation diplomacy, as well as nuclear energy issues.

At the Japanese Foreign Ministry, Mr. Amano was appointed as Director-General for the Disarmament, Non-Proliferation and Science Department until 2005, after serving as a governmental expert on the U.N. Panel on Missiles in April 2001 and on the U.N. Expert Group on Disarmament and Non-Proliferation Education in July 2001. Mr. Amano contributed to the 1995, 2000 and 2005 Nuclear Non-proliferation Treaty Review Conferences, and he chaired the 2007 Preparatory Committee for the 2010 Nuclear Non-proliferation Treaty Review Conference.
A graduate of the Tokyo University Faculty of Law, Mr. Amano joined the Japanese Foreign Ministry in April 1972, when he began a series of international postings in Belgium, France, Laos, Switzerland, and the United States.

Mr. Amano was born in 1947, is married and speaks English, French and Japanese.

Career Summary

August 2005- August 2009: Permanent Representative and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the International Organizations in Vienna and Governor to the IAEA
April 2007: Chairman of the First Session of the Preparatory Committee for the 2010 NPT Review Conference
September 2005 - September 2006: Chairman of the Board of Governors of the IAEA
August 2004: Ambassador, Director-General for Disarmament, Non-Proliferation and Science Department, Japanese Ministry of Foreign Affairs
August 2002: Ambassador, Director-General for Arms Control and Scientific Affairs, Japanese Ministry of Foreign Affairs
August 2001: Visiting Scholar, Monterey Institute of International Studies, USA
July 2001: Governmental Expert on Disarmament and Non-Proliferation Education to the UN Group
April 2001: Governmental Expert on Missiles to the UN Panel
February 2001: Fellow, Weatherhead Center for International Affairs, Harvard University, USA
January 2000: Chairman of the G7 Nuclear Safety Group
August 1999: Deputy Director-General for Arms Control and Scientific Affairs, Japanese Ministry of Foreign Affairs
June 1997: Consul General of Japan in Marseilles, France
August 1994: Counselor, Delegation of Japan to the Conference on Disarmament, Geneva, Switzerland
August 1993: Director, Nuclear Energy Division, Japanese Ministry of Foreign Affairs
February 1993: Director, Nuclear Science Division, Japanese Ministry of Foreign Affairs
February 1990: Director, OECD Publications and Information Center, Tokyo, Japan
October 1988: Director for Research Coordination and Senior Research Fellow, Japan Institute of International Affairs, Tokyo, Japan
April 1972: Joined Japanese Ministry of Foreign Affairs

Education and Academic Experience

2001-2002: Visiting Scholar, Monterey Institute of International Studies, USA
2001: Fellow, Weatherhead Center for International Affairs, Harvard University, USA
2000-2001: Lecturer, International Politics, Sophia University, Japan
1991-1992: Lecturer, International Politics, Yamanashi University, Japan
1988 - 1990: Director for Research Coordination and Senior Research Fellow, Japan Institute of International Affairs, Japan
1974-1975: Studies at the University of Nice, France
1973-1974: Studies at University of Besancon, France
1972: Graduated from Faculty of Law, University of Tokyo, Japan

Publications

  • A Japanese View on Nuclear Disarmament (The Non-Proliferation Review, 2002)
  • The Significance of the NPT Extension (Future Restraints on Arms Proliferation, 1996)
  • La Non Proliferation Nucleaire en Exteme-Orient (Proliferation et Non-Proliferation Nucleaire, 1995)
  • Sea Dumping of Liquid Radio Active Waste by Russia ( Gaiko Jiho, 1994)